Prosta spółka akcyjna jest nową formą działalności. Została ona stworzona z myślą o młodych przedsiębiorcach, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem firmy. Podobne są jednak założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest jednym z częstszych wyborów przy zakładaniu własnej działalności. Zatem jednoosobowa działalność czy prosta spółka akcyjna?

Oba rodzaje działalności łączy niemal brak kapitału zakładowego (w P.S.A. kapitał wynosi jedynie złotówkę). Dzięki temu rozwiązaniu oba podmioty są przystosowane dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wpłacić wysokiej sumy. Również ważnym aspektem dla obu podmiotów jest znacząca rola właściciela, który może korzystać z dodatkowych uprawnień. Istotnym jest również wspomnieć, że zarówna prosta spółka akcyjna jak i jednoosobowa działalność mogą opodatkowane być podatkiem liniowym oraz podatkiem od towarów i usług. W obu typach działalności przedsiębiorca może zatrudniać pracowników czy być płatnikiem ZUS.

Aczkolwiek pomimo tak znaczących podobieństw, pojawiają się też różnice. Warto pamiętać, że mimo wszystko P.S.A. to spółka prawa handlowego, spółką kapitałową, czyli jest regulowana przez Kodeks Spółek Handlowych. Oznacza to, że istotną rolą w niej są wkłady akcjonariuszy (może to być wkład finansowy, jak i świadczenie usług). Ważną też do wskazania różnicą jest osobowość prawna. Jednoosobowa działalność gospodarcza jej nie ma, oznacza to, że w wypadku zadłużeń czy innych problemów, przedsiębiorca odpowiada za to własnym majątkiem. W przeciwieństwie do prostej spółki akcyjnej, w której właściciel jest oddzielony od majątku spółki.
Jak widać oba podmioty mają wiele podobieństw, jak i znaczące różnice. Należy o tym pamiętać przy wybieraniu najlepszego rodzaju działalności dla siebie.

A o różnicach i podobieństwach prostej spółki akcyjnej i spółki z o.o. przeczytasz tutaj. 

Tagged With: