Spółka akcyjna to jedna z popularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże, dla wielu przedsiębiorców zakładanie spółki akcyjnej wiąże się z dużymi kosztami i skomplikowanymi procedurami. Dlatego też, w 2019 roku wprowadzono nową formę spółki akcyjnej – prostą spółkę akcyjną (PSA), która ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom zakładania spółek akcyjnych. W artykule tym skupimy się na roli notariusza w procesie zakładania PSA.

Co to jest prosta spółka akcyjna?
Prosta spółka akcyjna to nowa forma spółki akcyjnej, która została wprowadzona w Polsce w 2019 roku. PSA to forma spółki akcyjnej, która ma ułatwić przedsiębiorcom zakładanie spółek akcyjnych, poprzez uproszczenie procedur oraz ograniczenie kosztów związanych z zakładaniem spółki. PSA jest formą spółki akcyjnej, która ma charakter prostszy niż tradycyjna spółka akcyjna i może być zakładana przez jedną osobę.

Zobacz także: Jak działa prosta spółka akcyjna w praktyce?

Notariusz a prosta spółka akcyjna
Notariusz odgrywa ważną rolę w procesie zakładania prostej spółki akcyjnej. W przypadku zakładania PSA notariusz jest odpowiedzialny za sporządzenie aktu założycielskiego spółki oraz umowy o emisję akcji. Akt założycielski PSA musi być sporządzony w formie aktu notarialnego, co oznacza, że notariusz jest niezbędny w procesie zakładania PSA.

Notariusz oprócz sporządzenia aktu założycielskiego, może również pomóc w innych kwestiach związanych z zakładaniem PSA. Notariusz może pomóc w weryfikacji podpisów na dokumencie, czy też w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości związanych z procedurami zakładania PSA.

Zobacz także: Jak założyć prostą spółkę akcyjną – krok po kroku?

Koszty związane z notariuszem
Koszty związane z notariuszem w procesie zakładania prostej spółki akcyjnej są relatywnie niskie w porównaniu z kosztami związanymi z tradycyjną spółką akcyjną. Koszty założenia PSA to m.in. opłata za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz koszt założenia rachunku bankowego dla PSA. Koszty związane z notariuszem zależą od wielu czynników, m.in. od ilości i skomplikowania dokumentów, które notariusz musi sporządzić.

założenie psa

Tagged With: