Pierwszego lipca w życie wejdzie wiele zmian związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce. Pierwszą z nich jest uruchomienie platformy eKRS i zmiany w zakresie składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego, druga natomiast uruchomienie możliwości rejestrowania Prostej Spółki Akcyjnej.
Jest to bardzo dobra wiadomość, dla tych którzy czekają na możliwość założenia spółki z kapitałem o wartości 1 zł i możliwość cieszenia się cechami spółki akcyjnej przy zachowaniu jednocześnie ograniczonej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania firmy. Nowa forma prawna z pewnością przyciągnie rzeszę zainteresowanych. Dlaczego? Ponieważ PSA stanowi odpowiedź na prośby przedsiębiorców, które od lat były wysuwane w kierunku rządu. Obniżenie kapitału zakładowego przy jednoczesnym zachowaniu charakteru spółki akcyjnej sprawi, że do tej pory nieosiągalna, ze względu na bardzo wysoki kapitał, forma prawna, stanie się bardziej przystępna i ogólnodostępna. Do tej pory tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na to aby wnieść do spółki 100 000 zł, bo tyle wynosi minimalny kapitał w spółce akcyjnej. Dzięki PSA w końcu na rynku pojawi się podmiot, który nie posiada bariery wejścia na rynek, i który pozwoli nowym firmom na dynamiczny rozwój już w pierwszych miesiącach działania.

PSA będzie można rejestrować już za miesiąc, a jej przyszli właściciele będą mogli dokonać wyboru pomiędzy tradycyjną a elektroniczną procedurą. Dzięki tej drugiej, już 2 lipca spółki trafią do KRS, ponieważ do tego czasu będą musiały zostać rozpatrzone wnioski złożone poprzedniego dnia.

Tagged With: