W jaki sposób działa rejestr akcjonariuszy? Czy będzie to rejestr jawny?

Prosta spółka akcyjna została wprowadzona w celu utworzenia podmiotu umożliwiającego inwestowanie w nowe technologie oraz działalność innowacyjną. To typ spółki, który chętnie będzie wykorzystywany przez start-upy.

Przewiduje się, że prosta spółka akcyjna będzie równie popularna jak obecnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czym jest rejestr akcjonariuszy w P.S.A?

Warto zaznaczyć w pierwszej kolejności, że obrót oraz emisje akcji prostej spółki akcyjnej będą podlegały rejestracji w tzw. rejestrze akcjonariuszy. Istotne jest, że rejestr będzie mógł być prowadzony w postaci elektronicznej.
Rejestr akcjonariuszy będzie musiał być prowadzony przez podmiotu uprawniony do prowadzenia rachunków papierowych wartościowych. Obowiązujące przepisy prawne uprawniają również do powierzenia tego obowiązku notariuszowi.

Rejestr, o którym mowa w dzisiejszym artykule będzie jawny dla spółki oraz jej akcjonariuszy.

Warto podkreślić, że za akcjonariusza będzie uważana tylko ta osoba, która będzie wpisana do rejestru.

Ważne!
Odpowiedzialność za prowadzenie rejestru akcjonariuszy będzie ponosił podmiot uprawniony do prowadzenia rachunków papierów wartościowych lub notariusz.

Nasze biuro zajmuje się usługowym przeprowadzaniem procesów rejestracji nowych spółek na zlecenie Klientów. Świadczymy kompleksową usługę, wypełniamy dokumenty oraz monitorujemy proces. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

Tagged With: