Prosta spółka akcyjna została stworzona głównie z myślą o startupach. To nowy rodzaj spółki kapitałowej, który charakteryzuje się szybką rejestracją oraz uproszczonymi zasadami działania podmiotu na rynku.

Nowelizacja przepisów z dnia 19 lutego 2020 roku wprowadziła nowy termin wprowadzenia P.S.A na rynek – 1 marca 2020 roku.

Startupy na polskim i zagranicznym rynku cieszą się ogromną popularnością. Startup to innowacyjne przedsiębiorstwo, które zakładane jest przez przedsiębiorców mających na celu założenie firmy przy niskich nakładach finansowych. Charakterystyczne dla tej grupy przedsiębiorstw jest wdrażanie nowych produktów oraz usprawnienie istniejących technologii.

Prosta spółka akcyjna została wprowadzona do Kodeksu spółek handlowych. Ma posiadać cechy zarówno spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jak również spółki akcyjnej. Istotnie należy zwrócić uwagę na fakt, że myśląc o prostej spółce akcyjnej od razu myślimy o uproszczonych oraz elektronicznych procedurach rejestracji oraz prowadzenia podmiotu.

Wstępnie prosta spółka akcyjna skierowana jest do startupów, jednak ustawodawca nie wprowadził żadnych ograniczeń.

Tagged With: